Individual Counselling
Konsultacje psychologiczne są profesjonalną pomocą doraźną skierowaną do osób zdrowych, które nie radzą sobie z realizowaniem zadań rozwojowych i zaspokajaniem swoich potrzeb albo potrzebują pomocy w doskonaleniu swoich umiejętności społecznych i emocjonalnych.
Na czym polegają konsultacje psychologiczne?
Konsultacja psychologiczna rozumiana może być na dwa sposoby: jako wstępne spotkanie rozpoczynające proces terapeutyczny, bądź jako jednorazowe spotkanie z psychologiem o charakterze porady. Celem konsultacji inicjujących proces terapeutyczny jest przełamanie pierwszych lodów w relacji z psychologiem oraz nakreślenie charakteru problemu, z jakim pacjent się zgłasza. Jednak nie każda osoba zgłaszająca się po pomoc potrzebuje długotrwałego leczenia psychoterapeutycznego – niejednokrotnie, po wstępnych konsultacjach oferowane są klientowi inne formy pomocy: poradnictwo indywidualne, doradztwo czy interwencję kryzysową.
Kiedy zgłosić się po poradę psychologiczną i na czym ona polega?
Poradnictwo psychologiczne to rodzaj pomocy skierowany do ludzi zdrowych, ale doznających rozmaitych dylematów egzystencjalnych, nagłych kryzysów życiowych, utrat, trudności w relacjach z bliskimi czy w adaptacji do nowej sytuacji życiowej. Z poradnictwa psychologicznego korzystać mogą osoby, które nie radzą sobie z realizowaniem zadań rozwojowych i zaspokajaniem swoich potrzeb albo potrzebują pomocy w doskonaleniu swoich umiejętności społecznych i emocjonalnych. Często na konsultację zgłaszają się także rodzice i opiekunowie nastolatków przeżywający kryzys relacji z dzieckiem, bądź zaniepokojeni jego złym funkcjonowaniem w środowisku szkolnym lub rówieśniczym.
Poradnictwo psychologiczne nie jest więc psychoterapią, a doraźną formą relacji klienta z terapeutą nakierowaną na:
- odzyskanie równowagi emocjonalnej
- rozwiązanie bieżących problemów rozwojowych i poszukiwanie potrzebnych do tego umiejętności
- odzyskanie zdolności do korzystania ze wsparcia innych osób
- odzyskanie przekonania o możliwości wpływania na swoje życie
Czy proces wsparcia psychologicznego jest długotrwały?
Konsultacje psychologiczne to z reguły jedno lub kilka spotkań i polegają na:
- znalezieniu źródła problemu klienta
- ograniczeniu lęku i napięcia związanego ze zgłaszaną trudnością
- wsparciu w samodzielnym odkrywaniu indywidualnych zasobów i cech pomocnych w uzyskaniu równowagi
- pomocy w komunikowaniu się klienta z otoczeniem
- wzmacnianiu samooceny i motywowaniu do działania
- wsparciu w przekształceniu zachowania klienta w taki sposób, aby nie było dla niego źródłem konfliktów, wycofania czy poczucia bezsilności